PROCES-VERBAL privind selecția experților (avocați) în cadrul proiectului Program de educație și asistență juridică pentru îmbunătățirea accesului cetățenilor la justiție – JUST ACCESS

PROCES-VERBAL privind selecția experților (avocați) în cadrul proiectului Program de educație și asistență juridică pentru îmbunătățirea accesului cetățenilor la justiție – JUST ACCESS

30 ianuarie 2019


PROCES-VERBAL
privind selecția experților (avocați) în cadrul proiectului Program de educație și asistență juridică pentru îmbunătățirea accesului cetățenilor la justiție – JUST ACCESS

Comisia de selecție (în continuare „Comisia”), numită în baza Deciziei emisă de Uniunea Națională a Barourilor din România, pentru selecția experților-avocați pentru activitățile 3.2. și 3.3. din Proiect, conform anunțului de selecție publicat la data de 27 decembrie 2018 este formată din:

1. Rodica Constantinovici, membru al Comisiei
2. Adrian-Mihai Hotca, membru al Comisiei
3. Veronica Morecuț, coordonator workshopuri în cadrul Proiectului, secretar al Comisiei

Depunerea candidaturilor s-a realizat în perioada 27 decembrie 2018 – 21 ianuarie 2019.

Comisia s-a întrunit în perioada 28-29 ianuarie 2019, pentru evaluarea dosarelor transmise de candidați și realizarea interviurilor candidaților admiși în etapa 1.

Comisia a constatat că au fost depuse un număr de 91 de candidaturi pentru cele 2 activități de avocați din barourile cuprinse în lista de mai jos:

Nr. crt. Baroul
1. Alba
2. Arad
3. Argeș
4. Bacău
5. Bihor
6. Botoșani
7. Brașov
8. Brăila
9. București
10. Buzău
11. Calarasi
12. Caras Severin
13. Cluj
14. Constanța
15. Covasna
16. Dâmbovița
17. Dolj
18. Galați
19. Giurgiu
20. Gorj
21. Harghita
22. Hunedoara
23. Ialomița
24. Iași
25. Ilfov
26. Maramureș
27. Mureș
28. Neamt
29. Prahova
30. Suceava
31. Tulcea
32. Vaslui
33. Vâlcea
34. Vrancea

În urma evaluării dosarelor, conform condițiilor de calificare indicate în anunț, s-a constatat că următorii avocați nu îndeplinesc condițiile de vechime („5 ani de la dobândirea calității de avocat definitiv”), motiv pentru care dosarele au fost respinse, urmând a fi avute în vedere pentru etape ulterioare ale Proiectului, cum ar fi educația juridică în școli.

Nume și prenume Baroul în care este înscris avocatul Observații
Mărginean Mihaela Claudia Alba Lipsă vechime 5 ani de la dobândirea calității de avocat definitiv
Mușat Cristian-Ionuț București Lipsă vechime 5 ani de la dobândirea calității de avocat definitiv
Murea Marius Buzău Lipsă vechime 5 ani de la dobândirea calității de avocat definitiv

De asemenea, pentru 5 candidaturi care îndeplinesc condițiile tehnice dar care au solicitat înscrierea pe lista de rezervă sau întrunesc un  punctaj inferior, s-a întocmit o listă de rezervă în cazul în care unul dintre avocații selectați ar fi în imposibilitate de participare.

Nume și prenume Baroul în care este înscris avocatul Poziția pentru care s-a candidat Punctaj
Sandu Adriana Magdalena Dolj Activități de la 3.2. 10
Florea Isabela Simona București Toate activitățile de la 3.2 și Toate activitățile de la 3.3 8,5
Ilicea Eugeniu-Florin Constanța nespecificat 8,5
Răducanu Augustin Dâmbovița Expert-avocat cu expertiza în drept civil 8,5
Gingirov Alina Laura Ilfov Activitatea de la 3.2. programată la București 8,5

În ceea ce privește candidații ale căror dosare au fost selectate, punctajul și repartiția pe activități rezultă din listele de mai jos, cu mențiunea că, de principiu, au fost avute în vedere opțiunile exprimate de aceștia în scrisorile de intenție. În măsura în care în cadrul interviului și-au exprimat disponibilitatea pentru desfășurarea de activități în cadrul altor barouri, aceștia au fost selectați de mai multe ori.

De asemenea, candidații selectați sunt înștiințați că, în situația în care anumite posturi devin vacante din cauze obiective, cu acordul lor prealabil, pot fi repartizați să susțină respectivele activități.

Nume si prenume Baroul unde este înscris
avocatul
Baroul unde are loc activitatea 3.2. Punctaj activitate 3.2.
Crisan Raluca Alba Alba 9,5
Șuteu Codruta Alba Alba 10
Alunaru Cristian Arad Arad 10
Istrate Florentina Monica Arges Argeș 9,5
Ioana Luminita Argeș Argeș 10
Chiciu Laurențiu Bacau Bacău 10
Patriche Radu Bacau Bacău 10
Oros Mariana Bihor Bihor 9,5
Said Iulia Maria Bihor Bihor 10
Gireadă Dodița Ilinca Botoșani Botoșani 10
Goraș Simona Mihaela Botoșani Sălaj 10
Șuhan Felix Valerian Botoșani Botoșani 10
Malene Petru Brasov Brașov 10
Brotac Oana Bucuresti Arad, Satu-Mare 10
Ghencea Anca București București +Ilfov, Sibiu 10
Ispas Petruța București Buzău, Sălaj 10
Lovin Nina Otilia (tbc) București Satu-Mare 10
Marcusohn Victor București Galați 10
Paraschiv Carmen Silvia București Mehedinți 10
Roca Laura București Brașov 10
Samoila Dumitru Irinel București Olt 10
Saveli Andreea Madalina București Prahova 10
Stoica Mihnea Octavian București Buzău 10
Stroiu Anca București Teleorman 10
Vasile Mihaela București Olt, Vâlcea 10
Zaharia Mănescu Daniela București Timiș, București +Ilfov 10
Nicolae Nicoleta Laurenția Calarasi Călărași 9,5
Stoica Alina Camelia Florentina Calarasi Călărași 9,5
Chilom Ioan Caraș-Severin Caraș-Severin 10
Cristescu Ciulei Radu Caraș-Severin Caraș-Severin, Mehedinți 10
Lăpușan Moceanu Mihaela Ana Cluj Cluj 10
Tod Ramona Valeria Cluj Cluj 10
Chilea Dragoș Constanța Constanța 10
Ioan Stela Constanța Constanța 10
Sileanu Lucia Adriana Constanța Brăila 9,5
Udrea Costin Ion Constanța Brăila 9,5
Calinic Oana Isabela Covasna Covasna 9,5
Veress Eva Covasna Covasna 9,5
Coman Angelica Dâmbovița Dâmbovița 10
Stroila Alina Dâmbovița Dâmbovița 10
Ghita Daniel Dolj Dolj 10
Popescu Aura Lucia Dolj Dolj 10
Gurita Gabriel Galați Galați 9,5
Bratu Sergiu Giurgiu Giurgiu 10
Chilat Magdalena Giurgiu Giurgiu 9,5
Homescu Florin Gorj Gorj 10
Nanescu Cosmin Gorj Gorj 10
Doczy Rossler Eva Stefania Harghita Harghita 10
Szabo Alina Ioana Harghita Harghita 10
Priescu Călin Constantin Hunedoara Hunedoara, Sibiu 10
Roncioiu Cosmin Alin Hunedoara Hunedoara, Timiș 10
Ciupercă Aurelia Ialomița Ialomița 10
Draganoiu Claudiu Ialomița Ialomița 10
Lupu Geta Iași Iași 10
Țiț Nicolae Horia Iași Iași 10
Lovin Serban Niculae Ilfov Teleorman 10
Herta Calin Maramures Maramureș 10
Fărcas Dan Iulian Maramureș Maramureș 10
Gorea Viorel Mures Mureș 10
Roba Roxana Maria Mureș Mureș 10
Merlusca Mirela Liusiana Neamt Neamț 10
Sandu Niculina Ancuța Neamt Neamț 10
Dinu Claudiu Constantin Prahova Prahova 10
Rusu Cristian Suceava Suceava, Bistrița-Năsăud 10
Voronca Bogdan Adrian Suceava Suceava, Bistrița-Năsăud 10
Constantin Corina Tulcea Tulcea 10
Tudose Nicolae Tulcea Tulcea 10
Bobârnat Radu Vaslui Vaslui 10
Cehan Ancuța Irina Vaslui Vaslui 10
Patrut Sorin Florian Vâlcea Vâlcea 10
Puscasu Ana Viorica Vrancea Vrancea 10
Sprinceana Rozalia Vrancea Vrancea 10
Nume si prenume Baroul unde este înscris
avocatul
Baroul unde are loc activitatea 3.3 Punctaj activitate 3.3.
Brănici Marius Iasi Bacau 10
Cehan Ancuta Irina Vaslui Vaslui 10
Chilom Ioan Caraș Severin Caraș Severin 10
Chiriac Luminița Iasi Bacau 10
Chirilă Cristian Braila Braila 9,5
Corbeanu Florina Constanța Galați 9,5
Cristescu Ciulei Radu Caraș Severin Caraș Severin 10
Dima Daniela Vaslui Vaslui 10
Dinu Mădălina (tbc) Bucuresti Prahova 10
Fărcas Dan Iulian Maramures Satu Mare 10
Zaharia Mănescu Daniela București Maramures 10
Giurgiu Iulia Alba Alba 10
Gorea Viorel Mures Mures 10
Gurița Gabriel Galati Galați 9,5
Herta Calin Maramures Satu Mare 10
Homescu Florin Gorj Gorj 10
Huluba Iuliana Cristina Braila Braila 9,5
Lovin Nina Otilia Bucuresti  Teleorman 10
Mănescu Mirela Ilfov  Teleorman 10
Nanescu Cosmin Gorj Gorj 10
Oros Mariana Bihor Bihor 10
Roba Roxana Maria Mureș Mureș 10
Rusu Cristian Suceava Suceava 10
Said Iulia Maria Bihor Bihor 10
Saveli Andreea Madalina Bucuresti Prahova 10
Szabo Alina Ioana Harghita Bistrita Nasaud 10
Tamas Ramona Bucuresti Bistrita Nasaud, Maramures 10
Varmaga Mirona Alba Alba 10
Voronca Bogdan Adrian Suceava Suceava 10

Drept pentru care s-a încheiat prezentul proces verbal, astăzi, 29 ianuarie 2019.

Rodica Constantinovici, avocat, membru al Comisiei de selecție

Mihai Hotca, avocat, membru al Comisiei de selecție

Veronica Morecut, organizator workshopuri în cadrul Proiectului, secretar al Comisiei de selecție

Distribuie prin: