UNBR Info – Alexandru Morărescu: „Avocații sunt singurii oameni liberi din mediul judiciar. Convenția Europeană apără libertatea noastră și demnitatea profesiei.”

UNBR Info – Alexandru Morărescu: „Avocații sunt singurii oameni liberi din mediul judiciar. Convenția Europeană apără libertatea noastră și demnitatea profesiei.”

27 octombrie 2025

Alexandru Morărescu: „Avocații sunt singurii oameni liberi din mediul judiciar. Convenția Europeană apără libertatea noastră și demnitatea profesiei.”

Declarația au fost făcută în cadrul conferinței organizate de Uniunea Națională a Barourilor din România (UNBR) la Aula Magna „Ion Dogaru” a Facultății de Drept din Craiova, pe 25 octombrie 2025, cu ocazia Zilei Europene a Avocatului și a aniversării a 160 de ani de existență a Baroului Dolj.

În intervenția sa, av. Alexandru Morărescu a vorbit despre semnificația Convenției Europene pentru protecția profesiei de avocat, despre demnitatea profesiei și despre rolul avocatului ca apărător al libertății și al echilibrului în justiție.

El a subliniat că semnarea Convenției de către România reprezintă o recunoaștere a importanței avocatului în arhitectura statului de drept:

„Suntem în centrul actului de justiție. Nu se poate face nimic fără noi.”

Avocatul a vorbit și despre spiritul profesiei, despre demnitatea și solidaritatea care trebuie să definească comunitatea avocaților. El a reamintit că avocații reprezintă o profesie de elită și că libertatea lor este esențială pentru justiție:

„Suntem o profesie de elită și avem cea mai frumoasă profesie din lume. Suntem singurii oameni liberi din mediul judiciar.”

Morărescu a subliniat că libertatea avocatului nu înseamnă un privilegiu, ci o datorie de a rămâne vertical și independent în fața oricărei presiuni.

Referindu-se la vocația de durată a profesiei, avocatul a vorbit despre faptul că avocatura nu este o etapă, ci o identitate de viață:

„Noi la pensie nu putem deveni judecători sau procurori. Suntem sortiți să trăim și să murim avocați. Și nu e nimic rău în asta.”

În încheiere, Alexandru Morărescu a subliniat că România are astăzi un instrument european care protejează profesia, dar că adevărata forță a avocaturii rămâne în unitatea și demnitatea sa. El a transmis un mesaj de solidaritate colegilor din toată țara, subliniind că Convenția oferă un cadru de protecție, dar conștiința și curajul avocatului sunt cele care dau viață principiilor ei.

Materialele video ale conferinței sunt disponibile la acest link: https://video.unbr.ro/